Historia Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga” w Sycowie

Nasza misja

„Jako chrześcijanie, trwamy mocni w wierze,
troszczymy się o rodzinę,
doceniamy wartość i godność pracy
oraz pomagamy lokalnym społecznościom”

Dzieło Kolpinga jest katolickim związkiem społecznym, który w szczególny sposób wspiera rozwój osobistych predyspozycji swoich członków i oferuje im oraz społeczeństwu pomoc życiową. Poprzez działalność swoich członków i grup wspiera dobro wspólne w chrześcijańskim znaczeniu. Jest zorganizowaną wspólnotą katolicką, złożoną z parafialnych Rodzin Kolpinga działających na terenie całej Polski zrzeszonych w Związku Centralnym Dzieła Kolpinga w Polsce mającym swą siedzibę w Krakowie. Nadrzędnym celem Dzieła Kolpinga jest wyrobienie w każdym umiejętności kształtowania swojego życia w sposób godny i odpowiedzialny.
Ks. Adolph Kolping wygłosił setki kazań i napisał wiele artykułów propagujących idee społecznej nauki Kościoła, stając się jednocześnie jej realnym wykonawcą. Zmarł 4 grudnia 1865 roku. Po długotrwałym i wielokrotnie przerywanym procesie beatyfikacyjnym 27 października 1991 r. ks. Kolping został wyniesiony przez Jana Pawła II na ołtarze. Sam Ojciec Św. powiedział o Nim, że „jest wzorem do naśladowania dla współczesnego świata".

Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” w Sycowie, zostało założone w 1992 roku. Stało się to dzięki, dziś już niestety nieżyjącym osobom: ks. Prałatowi Janowi Gorczycy oraz panom Alfonsowi Pietzonka i Zdzisławowi Biernatowi, którzy nawiązali pierwsze kontakty z Rodziną Kolpinga z  Malsch, w Badenii Wirtembergii oraz z Sekretariatem Międzynarodowego Dzieła Kolpinga w Kolonii.